„Sztuczna inteligencja – inna inteligencja” – dr Leszek Bukowski 

Sztuczna inteligencja to gorący temat, który wzbudza zainteresowanie, ale i obawy wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że często najbardziej niebezpieczna jest niewiedza. Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy, których celem jest popularyzowanie wiedzy w zakresie aktualnych zagadnień, takich jak właśnie sztuczna inteligencja (AI). Jednym z takich wydarzeń był wykład otwarty online dr Leszka Bukowskiego pt. „Sztuczna inteligencja – inna inteligencja”. 

„Sztuczna inteligencja – inna inteligencja” – tematyka 

Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Analizy Danych, które przygotowało cały cykl edukacyjny pt. „Dane są wszędzie”. Trzecią (i zarazem ostatnią w 2022 r.) prelekcją z tej serii było właśnie spotkanie, w którym prelegentem był dr Leszek Bukowski. Wykład miał formułę zdalną – zrealizowany został za pośrednictwem platformy Microsoft Teams w dniu 20 grudnia 2022 r. 

Jak wskazywała nazwa, tematem wykładu były kwestie dotyczące sztucznej inteligencji. Dr Leszek Bukowski opowiadał o tym, jakiej globalnej rewolucji AI dokonała w wirtualnym świecie i wyjaśniał, czym tak w ogóle jest w swej istocie sztuczna inteligencja. Prelegent zmierzył się też z kluczowym zagadnieniem, mianowicie tym, czy AI jest dla nas szansą na rozwój i lepsze życie czy wręcz przeciwnie – zagrożeniem.  

W trakcie wykładu „Sztuczna inteligencja – inna inteligencja” dr Leszek Bukowski starał się też odpowiedzieć na szereg innych pytań związanych ze sztuczną inteligencją, m.in. dotyczącymi tego, czy faktycznie potrafi ona myśleć w taki sposób, jak robi to człowiek lub też czy jest prawdopodobne, że w przyszłości człowiek może połączyć się z maszyną posiadającą inteligencję, co doprowadzi do powstania nowego gatunku istot. 

Wykład „Sztuczna inteligencja – inna inteligencja” jest dostępny do odsłuchania dla wszystkich chętnych na platformie YouTube na kanale Koła Naukowego Analizy Danych. 

Kim jest dr Leszek Bukowski? 

Dr Leszek Bukowski jest inżynierem specjalizującym się w Machine Learning (uczeniu maszynowym) i Data Scientist. Ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie się doktoryzował (specjalizacja: logika modalna). Następnie zatrudnił się w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie pracował nad algorytmami służącymi temu, by maszyny w większym stopniu rozumiały ludzki język.  

Dr Leszek Bukowski ma bogate doświadczenie w realizacji projektów wykorzystujących uczenie maszynowe – współpracuje w tym zakresie z wieloma polskimi i międzynarodowymi firmami. Uczestniczy także w rozmaitych konferencjach i panelach dyskusyjnych na temat technologii SI. 

Wykłady „Dane są wszędzie” 

Cykl wykładów „Dane są wszędzie” zorganizowany przez Koło Naukowe Analizy Danych miał za zadanie przedstawić analizę danych, a także wykorzystanie narzędzi analitycznych w rozmaitych obszarach życia społeczno-gospodarczego. W ramach cyklu odbyło się m.in. spotkanie pt. „How to Learn about Causality from Data” z prof. Brucem Hansenem czy „Agenci AI – czemu zmienią wszystko”, w której wystąpił także dr Leszek Bukowski. 

Z kolei Koło Naukowe Analizy Danych to organizacja studencka, która działa przy Katedrach Statystyki oraz Ekonometrii i Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.