Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Wystawa pt. ZIMA STULECIA. STANISŁAW (Pamięci Stanisława Zimy) – malarski hołd w Ciechocinku 

0

Jeszcze do 16.03.2021 r. w Ciechocinku oglądać można wystawę malarstwa zatytułowaną „ZIMA STULECIA. STANISŁAW (Pamięci Stanisława Zimy)”. Jeśli nie możecie się wybrać w tym czasie do Ciechocinka, warto zobaczyć projekt przynajmniej przez internet. Zdjęcia wszystkich obrazów znajdziecie na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku. 

MCK w Ciechocinku
Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku
Źródło: PAP / Autor: Tytus Żmijewski

Kim był Stanisław Zima? 

Stanisław Zima urodził się w 1921 r. w Lubatowej (powiat krośnieński), jednak po zawirowaniach wojennych zamieszkał we Wrocławiu, gdzie skończył Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie kontynuował naukę na PWSSP we Wrocławiu (pod okiem Stanisława Dawskiego i Eugeniusza Gepperta) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (studiując m.in. u prof. Bohuslava Slánskiego i Vladimira Sychry). Po uzyskaniu dyplomu w 1955 r. podjął pracę na PWSSP jako asystent Stanisława Pękalskiego oraz stworzył i kierował Zakładem Technik i Technologii Malarstwa. Współrealizował z Pękalskim jego monumentalne projekty obejmujące polichromię i projektowanie witraży. Od 1967 r. pracował z Eugeniuszem Geppertem. Zima zmarł w 1992 r. we Wrocławiu. 

Był jednym z założycieli i członków „Grupy Malarskiej” (1953 r.), a później „Szkoły Wrocławskiej” (1962 r.) – od 1967 r. działającej pod nazwą „Grupa Wrocławska”. W 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wystąpił ze Związku Polskich Artystów Plastyków i zajął się współorganizacją Związku Polskich Malarzy i Grafików.  

Pierwszy raz jego prace zostały pokazane na międzynarodowej wystawie zorganizowanej przy okazji III Światowego Zlotu Młodych Bojowników o Pokój w Berlinie (1951 r.). Stanisław Zima wielokrotnie uczestniczył w wystawach zbiorowych, miał też wystawy indywidualne. Obecnie jego twórczość jest mocno rozproszona, niestety duża jej część uległa zniszczeniu. Pomimo to jego rola w obszarze zastosowania tworzyw sztucznych w malarstwie polskim jest niezaprzeczalna i ogromna. Zima uznawany jest za pioniera technik syntetycznych, a dokładnie akrylowej, polimerowej oraz tworzyw sztucznych w malarstwie, które miał okazję poznać już w trakcie nauki w Pradze. Zima szczególnie upodobał sobie akrylowe masy tynkarskie i sięgał po nie w swojej twórczości bezustannie. 

Wystawa malarstwa w Ciechocinku 

Wystawa „ZIMA STULECIA. STANISŁAW (Pamięci Stanisława Zimy)” prezentowana jest w Salonie Sztuki MCK w Ciechocinku od 22 lutego do 16 marca 2021 r. Jej kuratorem jest Paweł Lewandowski-Palle, a za układ wystawy odpowiada Jerzy Smykowski. Ekspozycja składa się z obrazów Stanisława Zimy zestawionych z pracami innych malarzy, którzy wyrazili w nich swoje przemyślenia na temat twórczości wrocławskiego artysty. Do projektu udało się zaprosić malarzy, z których niemal wszyscy (wyjątkiem jest Tomasz Wiktor) są byłymi studentami Zimy: 

Michał K. Jędrzejewski (Wrocław) 

Wojciech Kaniowski (Wrocław) 

Stanisław R. Kortyka (Kiełczów) 

Jerzy Kosałka (Wrocław) 

Paweł Lewandowski-Palle (Łazieniec) 

Jolanta Nitka (Oborniki Śląskie) 

Zdzisław Nitka (Oborniki Śląskie) 

Krzysztof Skarbek (Wrocław) 

Anna Szewczyk (Wrocław) 

Tomasz Wiktor (Nawojowa) 

Jacek Wojciechowski (Lublin) 

Na wystawie pokazano także kilka prac samego Stanisława Zimy. Zobaczymy tu pochodzące z tzw. notatek malarskich (okres 1960 – 1964 r.) 4 obrazy – żywice termoplastyczne i technikę olejną na płótnie lnianym lub na papierze. Jest także dzieło Zimy stanowiące komentarz do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce – nosi ono tytuł „R 1976” i powstało w 1976 r. po wydarzeniach w Radomiu.  

Wszystkich zainteresowanych twórczością Stanisława Zimy i tym, co powstało w wyniku realizacji projektu, zachęcamy do odwiedzenia Salonu Sztuki MCK w Ciechocinku lub strony internetowej MCK w Ciechocinku. 

4/5 - (3 głosy)

Brak postów do wyświetlenia