Kultura, sztuka i rozrywka - Aktualności

Międzynarodowy Festiwal CLASH! – taniec klasyczny zderzy się ze współczesnym – online 

0

Międzynarodowy Festiwal CLASH! o podtytule „Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością” będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych w formie transmisji internetowej. Wydarzenie potrwa od 8 do 13 grudnia, a na każdy dzień festiwalu zaplanowano odrębny temat do dyskusji i specjalny spektakl screen dance. Jednym z partnerów projektu jest Polski Teatr Tańca z Poznania. 

Międzynarodowy Festiwal CLASH!

Międzynarodowy Festiwal CLASH!  

Główny koordynator festiwalu to Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, ale formuła wydarzenia przewiduje, że każdy dzień będzie mieć własnego kuratora. 6 dni festiwalu koordynować będzie tym samym kolejno 6 zespołów tanecznych (partnerów projektu): Balletto di Roma z Włoch, 420PEOPLE z Czech, Companhia de Dança de Almada z Portugalii, Derida Dance Centre / Art Link Foundation z Bułgarii i Polski Teatr Tańca z Poznania. 

Co zobaczymy podczas transmisji z wydarzenia? W programie festiwalu znajdują się dyskusje na różne tematy związane z tańcem współczesnym i klasycznym (np. procesy choreograficzne czy szkolenia tancerzy), w których udział wezmą specjaliści, w tym choreografowie, pedagodzy tańca i inni prelegenci. Publiczność będzie też mogła oglądać prezentacje uczestniczących w projekcie zespołów tanecznych, czyli spektakle typu screen dance. Dodatkowo zaplanowana jest prezentacja wyników praktycznych badań, które od 2018 r. realizowane były przez partnerów projektu w czasie wymiany europejskiej. 

Warto zaznaczyć, że Międzynarodowy Festiwal CLASH! planowany był jeszcze przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa, dlatego z czasem konieczna okazała się zmiana formuły. Wydarzenie, które miało rozgrywać się w wielu krajach uczestniczących w wymianie, przekształcone zostało ostatecznie w festiwal rozgrywający się w przestrzeni cyfrowej – ale takiej, która pozwala na swobodne dyskutowanie, wymienianie idei, prezentowanie spektakli tanecznych oraz wyników badania. Organizatorzy podkreślają więc, że choć forma uległa modyfikacji, treść i duch festiwalu pozostanie niezmieniony. Co więcej, ta niespodziewana zmiana jest ich zdaniem szansą na odkrywanie nieznanych obszarów artystycznych i badawczych, poszerzając perspektywy i wizje. 

Szczegółowy program festiwalu 

W ciągu 6 festiwalowych dni rolę kuratora przejmować będą kolejne zespoły taneczne, czyli partnerzy projektu. Na rozpoczęcie każdego dnia o godz. 18.00 przedstawiciele danego partnera projektu CLASH! przedstawiać będą krótką prezentację celem wprowadzenia tematu dnia. Następnie czekają nas dyskusje związane z tematem i końcowy, przygotowany specjalnie na tę okazję screen dance. Program kolejnych dni festiwalu przedstawia się następująco: 

  • Dzień 1 (8 grudnia), kurator: 420PEOPLE (Republika Czeska). 
    Temat: Rozwój publiczności. Pozytywny wpływ pandemii na relacje z naszą publicznością. 
  • Dzień 2 (9 grudnia), kurator: Polski Teatr Tańca (Poznań, Polska). 
    Temat: Optymalne szkolenie dla współczesnego tancerza i zaangażowanie publiczności w codzienne życie tancerza. 
  • Dzień 3 (9 grudnia), kurator: Balletto di Roma (Włochy). 
    Temat: Trening hybrydowy dla współczesnych tancerzy i nowe strategie ścieżek szkoleniowych. 
  • Dzień 4 (11 grudnia), kurator: Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria). 
    Temat: Dyplomacja kulturowa jako narzędzie wspierające osiągnięcia przed i po sytuacji nowej normalności.
  • Dzień 5 (12 grudnia), kurator: Companhia de Dança de Almada (Portugalia). 
    Temat: Procesy kreatywne.  
  • Dzień 6 (13 grudnia), kuratorzy: Uniwersystet La Sapienza w Rzymie oraz Balletto di Roma. 
    Temat: CLASH! Doświadczenie: Wyciągnięte wnioski, nowe ścieżki i perspektywy.  

Transmisje z wydarzenia będą dostępne na jego oficjalnej stronie, a także na Facebooku reprezentanta Polski – Polskiego Teatru Tańca z Poznania. 

Więcej informacji na temat festiwalu i całego projektu Clash! oraz jego efektów znaleźć można na stronie internetowej Polskiego Teatru Tańca z Poznania.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia