O akcji

Akcja „Wiem, czym oddycham” przygotowana została w celu promowania wśród Polaków wiedzy dotyczącej tego, jak bardzo szkodliwe jest zanieczyszczone powietrze. Organizator kampanii przytaczał dane, zgodnie z którymi na 50 miast Unii Europejskiej, w których występuje największy smog, aż 36 stanowią polskie miejscowości (raport WHO z 2018 r.). Na czym jednak polegała sama akcja „Wiem, czym oddycham”?

Akcja „Wiem, czym oddycham” – kto i kiedy?

Kampanię „Wiem, czym oddycham” przygotowała i przeprowadziła firma Aviva, a zrobiła to, współpracując z producentem czujników jakości powietrza, firmą Airly. Akcja zrealizowana została w 2 edycjach – w 2017 r. i 2018 r. Koniec wszystkich działań nastąpił w 2020 r.

Działania

Głównym elementem kampanii były działania skupione wokół czujników jakości powietrza. Organizator dwukrotnie ogłosił konkurs (w 2017 i 2018 r.), dzięki któremu dosłownie każdy mógł zgłosić miejsce, w którym warto byłoby zainstalować czujnik wskazujący poziom zanieczyszczenia powietrza. Następnie na zgłoszone lokalizacje można było głosować online – w tych miejscach, na które oddano najwięcej głosów, zamontowane zostały zewnętrzne lub wewnętrze czujniki firmy Airly. Konkurs cieszył się dużą popularnością, a w jego wyniku w całym kraju przybyło 400 nowych urządzeń do pomiaru jakości powietrza.

Dodatkowo w centralnej części Warszawy zainstalowany został innowacyjny billboard, który oczyszczał powietrze z toksycznych związków chemicznych.

Edukacja

Akcja „Wiem, czym oddycham” zawierała też wiele elementów edukacyjnych. Przygotowano bezpłatne webinary dla dzieci ze szkół podstawowych na temat zanieczyszczenia powietrza, a w Internecie opublikowano materiały do edukacji najmłodszych w tym zakresie.

Ponadto w telewizji i w mediach społecznościowych prowadzono akcje informacyjne przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.

Inspiracja

Firma Aviva była też organizatorem biegu „Air Run 2018” w Krakowie, którego uczestnicy biegli w maskach antysmogowych. Była to pierwsza tego typu impreza biegowa w Polsce i wzięli w niej udział m.in. znani biegacze.

Profilaktyka zdrowotna

W związku z realizacją akcji „Wiem, czym oddycham” Aviva stała się Partnerem Strategicznym Światowych Dni Spirometrii 2018. Firma zasponsorowała badania płuc, w których udział wzięło 6,5 tys. osób.