Zdjęcie Zwardoń 1997, czyli cała prawda o nudnej imprezie matematyków

Zdjęcie, które podbiło polski Internet >>

W Internecie można znaleźć niezliczoną liczbę memów, a każdego dnia także polscy internauci dorzucają mnóstwo kolejnych obrazków, które w pewien sposób komentują rzeczywistość. Wśród zdjęć, które używane są do tworzenia memów najczęściej, jednym ze zdecydowanych liderów jest fotografia, którą wykonano pod koniec ubiegłego wieku. W przepastnych zasobach Internetu można ją znaleźć raz dwa, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu „Zwardoń 1997 zdjęcie”. Cóż ono przedstawia? Na fotografii widzimy 4 chłopców w wieku około 15 lat, którzy siedzą przy stole, najprawdopodobniej w jakiejś stołówce. Obrus w czerwoną kratę, białe firanki, kubki, talerzyki – jednym słowem nic nadzwyczajnego. W takiej oto scenerii sfotografowani są chłopcy w szarych i niebieskich sweterkach we wzorki, w większości noszący okulary, którzy spokojnie pozują do zdjęcia. Można powiedzieć, że nic się tu nie dzieje, ale jak się okazało, to właśnie ujęcie stało się bazą do różnego typu memów nawiązujących do nudnej „imprezy” matematyków czy informatyków.

Obóz naukowy Olimpiady Matematycznej

Większość osób, które widzi zdjęcie, myśli z reguły, że jest to po prostu fotografia dokumentująca spotkanie kilku zwykłych kolegów, jak się jednak okazuje, prawda jest zupełnie inna. Sfotografowana sytuacja nie jest wcale zwyczajna, gdyż na zdjęciu widzimy obóz naukowy Olimpiady Matematycznej, który odbywał się w miejscowości Zwardoń w 1997 r. Takie obozy organizowane są co roku na początku czerwca (od 2011 r. Zwardoń został zastąpiony przez Mszanę Dolną) i biorą w nich udział najlepsi finaliści najbardziej prestiżowego konkursu matematycznego w Polsce, jakim jest Olimpiada Matematyczna. Więcej informacji na temat obozów naukowych dostępnych jest w tym artykule. Na dwutygodniowy obóz naukowy mają szanse jechać przede wszystkim osoby delegowane na matematyczne zawody międzynarodowe (np. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, Zawodów Matematycznych Państw Bałtyckich itp.), ale też młodsi finaliści, którzy wyróżnili się szczególnie dobrymi wynikami. Celem obozu jest optymalne przygotowanie najlepszych młodych „matematyków” do zbliżających się konkursów, spośród których szczególne znaczenie ma Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Zostanie jej laureatem czy finalistą może stanowić furtkę do najlepszych zagranicznych uczelni i światowej kariery.

Zmierzając do puenty zdradzimy, że chłopcy, którzy są bohaterami zdjęcia, zrobili imponujące kariery i każdy z nich jest wysoko wyspecjalizowanym i świetnie opłacanym informatykiem. Zapewne można to nazwać chichotem historii, bo teraz powody do śmiechu  mają w pierwszej kolejności „nudni” matematycy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak potoczyły się losy chłopców widocznych na słynnej fotografii kliknij tutaj.