Festiwal Młodych na ŚDM Panama 2019

Światowe Dni Młodzieży to okazja nie tylko do modlitwy i pogłębienia swojej wiary, ale również sposobność do integracji młodych ludzi z całego świata, dla których tożsamość chrześcijańska stanowi istotną część życia. Służą temu wydarzenia towarzyszące, takie jak Festiwal Młodych. Ten który odbył się podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie przyciągnął tysiące osób spragnionych muzycznych wrażeń przy dźwiękach zespołów grających wykonujących muzykę religijną, często jednak w bardzo nowoczesnej i nietuzinkowej formie. Festiwal Młodych obfitował jednak nie tylko w atrakcje muzyczne, ale także rozmaite pokazy artystyczne, taneczne, filmowe i teatralne, a także wystawy.

Festiwal Młodych ŚDM 2019 odbywał się w dniach 23-27 stycznia i stanowił zbiór kulturalnych wydarzeń towarzyszących głównym, oficjalnym obchodom Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Wydarzenia odbywały się w 33 miejscach zlokalizowanych w centralnych punktach stolicy Republiki Panamy.

W ramach cyklu wydarzeń, jakim był Festiwal Młodych, zaprezentowało się 20 zespołów muzycznych pochodzących z różnych kontynentów i zakątków świata – głównie oczywiście z Ameryki Południowej, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji, Afryki i Australii. Ich stylistyka było bardzo zróżnicowana, łączyło je jednak jedno – prezentowanie zaangażowanej religijnie twórczości, przede wszystkim w warstwie tekstowej. Na szczególną uwagę wśród zaproszonych kapel zasługuje pochodzący z Brazylii zespół Missionario Shalom, w niektórych kręgach słuchaczy mający wręcz status kultowego. Założony w końcu lat 90. niezmiennie pozostaje ikoną południowoamerykańskiej muzyki religijnej, łącząc formę pop rockową z charakterystycznymi latynoskimi rytmami. To również „stały bywalec” międzynarodowych imprez religijnych – występował również na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie w 2011 roku oraz w Rio de Janeiro w 2013.

Bez wątpienia Festiwal Młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 znacznie urozmaicił i tak obfitujący w niezapomniane wydarzenia program wydarzeń centralnych. Przyczynił się do integracji młodych ludzi z całego świata, dla których wiara katolicka, ale i dobra zabawa czy przeżycia artystyczne są ważną częścią życia.