ŚDM 2019 – program wydarzeń centralnych

Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie trwały od 22 stycznia 27 stycznia. Oficjalne obchody rozpoczęły się już w przeddzień przylotu do Panamy papieża Franciszka. Arcybiskup Jose Domingo Ulloa Mendieta przywitał wówczas pielgrzymów z całego świata podczas homilii na Campo Santa Maria la Antigua. Dzień później (23 stycznia) w godzinach popołudniowych papież Franciszek przyleciał na lotnisko Tocumen rozpoczynając swoją wizytę apostolską w Panamie.

Oficjalne powitanie państwowe odbyło się w czwartek 24 stycznia. Papież odwiedził Pałac Prezydencki (Palazio de las Garzas) i gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Palacio Bolivar), gdzie spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami władz państwowych, korpusem dyplomatycznym i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. W Kościele św. Franciszka z Asyżu przywitali go biskupi Ameryki Środkowej. Podczas swojego przemówienia papież zaakcentował potrzebę dobrych relacji hierarchów Kościoła ze zwykłymi ludźmi przywołując teologiczne znaczenie kenozy Chrystusa.

Jeszcze tego samego dnia późnym popołudniem odbyło się oficjalne otwarcie Światowych Dni Młodzieży i pierwsze spotkanie z wiernymi na Campo Santa Maria la Antigua. Papież Franciszek mówił do pielgrzymów:

Wiem, że dotarcie tutaj nie było łatwe. Wiem o wysiłkach, ofiarach, jakie podjęliście, aby móc uczestniczyć w tym Dniu. Wiele dni pracy i poświęcenia, spotkania refleksji i modlitwy sprawiają, że sama pielgrzymka stanowi nagrodę. Uczeń to nie tylko ten, który przybywa na dane miejsce, ale ten, który zaczyna zdecydowanie, który nie boi się podjąć ryzyka i wyruszyć w drogę. Jeżeli ktoś wyrusza w drogę, już jest uczniem. Jeśli stoisz w miejscu, przegrałeś. Trzeba zacząć iść, to jest największą radością ucznia. Nie baliście się zaryzykować i iść. A dzisiaj możemy tańczyć, bo to święto zaczęło się dawno temu w każdej ze wspólnot.

W piątkowy poranek (25 stycznia) papież spotkał się z młodymi więźniami w Centro de Cumplimiento de Menores Las Garzas de Pacora, gdzie odprawił liturgię pokutną. Po południu Franciszek przewodniczył drodze krzyżowej na Campo Santa Maria la Antigua. Nazajutrz (sobota, 26 stycznia) odbyła się uroczysta msza święta z konsekracją ołtarza Bazyliki Katedralnej Matki Bożej Starszej (Santa Maria la Antigua) z udziałem papieża, kapłanów, osób konsekrowanych i przedstawicieli świeckich ruchów kościelnych. Po obiedzie z młodymi w Wyższym Seminarium San Jose, Franciszek udał się na wieczorne czuwanie z uczestnikami ŚDM 2019 na Campo San Juan Pablo II.

W niedzielę 27 stycznia odbył się najważniejszy i jednocześnie jeden z ostatnich punktów programu wydarzeń centralnych ŚDM Panama 2019 – uroczysta msza święta Światowego Dnia Młodzieży na Campo San Juan Pablo II. Przed wylotem do Rzymu Franciszek złożył wizytę w Domu „Miłosiernego Samarytanina”, gdzie odprawił Anioł Pański, a następnie spotkał się w godzinach popołudniowych z wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży na Stadio Rommel Fernandez. O godzinie 18:00 odbyła się ceremonia pożegnania Ojca Świętego na Międzynarodowym Lotnisku w Panamie.