Światowe Dni Młodzieży – wskazówki przed wyjazdem

Dla każdego młodego pielgrzyma wyjazd na Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wielkie przeżycie religijne, ale również spore wyzwanie logistyczne, szczególnie kiedy odbywa się w odległym kraju. Dlatego przed wyprawą warto pamiętać o dwunastu wskazówkach dotyczących ŚDM, bez względu na to, gdzie są organizowane. Poniższe wskazówki pomogą odpowiednio przygotować się do tego niezwykłego wydarzenia.

1. Zapoznaj się z informacjami o miejscu, gdzie organizowane są ŚDM

Światowe Dni Młodzieży organizowane są czasem w krajach, które dla mieszkańców Polski są egzotyczne, a ich kultura – mało znana. Dlatego przed wyjazdem warto zasięgnąć podstawowych wiadomości, które przybliżą między innymi zwyczaje i relacje społeczne panujące w danym kraju.

2. Dowiedz się gdzie znajduje się Polska ambasada lub najbliższy polski konsulat

Polska ambasada lub konsulat to często pierwsze miejsce, z którym powinno się skontaktować w razie nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak na przykład kradzież lub zgubienie dokumentów. Dlatego wskazane jest znać miejsce, adres oraz dane kontaktowe do najbliższych polskich placówek dyplomatycznych.

3. Zapewnij sobie ubezpieczenie zdrowotne

Zdrowie jest najważniejsze, szczególnie kiedy wyjeżdżamy w odległy rejon świata. Dlatego warto przed wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w przypadku, kiedy ŚDM jest organizowane w Europie) lub zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne we własnym zakresie.

4. Odpowiednio wcześniej wystąp o wizę

Wyjeżdżając do niektórych państw, zmuszeni jesteśmy wystąpić o wizę. Niekiedy procedury jej uzyskania są czasochłonne, dlatego warto zadbać o to odpowiednio wcześniej.

5. Sprawdź czy Twoje dokumenty są aktualne

Posiadanie dokumentów, takich jak paszport i dowód osobisty, to rzecz jasna jedna z najważniejszych kwestii w podróży. Często zapominamy jednak o sprawdzeniu tego, czy są aktualne – w szczególności dotyczy to paszportu.

6. Zadbaj o bezpieczny kwaterunek

Kiedy na Światowe Dni Młodzieży wybieramy się na własną rękę i nie jesteśmy w zorganizowanej grupie pielgrzymów, koniecznie należy zadbać o bezpieczne warunki kwaterunku. Szczególnie dotyczy to krajów odległych, w których standardy – na przykład te dotyczące noclegów – mogą znacznie odbiegać od tych w Europie.

7. Nawiąż kontakt z innymi pielgrzymami

W grupie zawsze jest raźniej – warto o tym pamiętać i rozważyć nawiązanie kontaktu z innymi pielgrzymami jeszcze przed wyjazdem. Szczególnie dotyczy to osób niewybierających się na Światowe Dni Młodzieży w ramach zorganizowanej grupy, a w pojedynkę i na własną rękę.

8. Spakuj tylko to, co najbardziej potrzebne

Niezależnie od tego, czy Światowe Dni Młodzieży odbywają się bardzo blisko (jak w przypadku ŚDM w 2016 w Polsce) czy daleko (przykład ŚDM w roku 2019 w Panamie) w podróż warto wziąć jedynie najbardziej potrzebne rzeczy. Warto zabrać ze sobą również biało-czerwone emblematy i flagi – tradycją jest prezentowanie przez młodych pielgrzymów swoich barw narodowych.

9. Śledź aktualne informacje od organizatorów

Warto również śledzić główną stronę internetową danej edycji Światowych Dni Młodzieży i poświęcone jej media społecznościowe. Liczne wskazówki, aktualności związane z pielgrzymką, wszelkie zmiany w programie wydarzeń centralnych – wszystko to znaleźć można w oficjalnych źródłach internetowych organizatorów.

10. Uważaj na przestępców

W niektórych krajach będących organizatorem Światowych Dni Młodzieży dużym problemem społecznym jest wysoka przestępczość. Dlatego zawsze należy mieć się na baczności i pilnować najcenniejszych rzeczy (portfela, dokumentów, pieniędzy).

11. Dostosuj ubiór do warunków klimatycznych

Wybierając się na Światowe Dni Młodzieży w odległym kraju, pamiętać należy o odpowiednim stroju dopasowanym do panującego w danym miejscu klimatu, jak również o śpiworze oraz wygodnym obuwiu.

12. Wypełnij serce wiarą i miłością!

Wiara, nadzieja i miłość – te trzy podstawowe dla każdego chrześcijanina cechy przyświecać powinny każdemu, kto wyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży!