Orędzie papieża Franciszka na ŚDM Panama 2019

Centralnym wydarzeniem każdej edycji Światowych Dni Młodzieży jest niedzielna msza święta z udziałem młodych pielgrzymów oraz towarzysząca jej homilia papieska stanowiąca główne przesłanie wydarzenia. Tak też było w przypadku Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Centralny punkt programu pielgrzymki miał miejsce rankiem 27 stycznia w Metro Park na Campo San Juan Pablo II. Msza święta przyciągnęła 700 tysięcy młodych ludzi ze 156 krajów, w tym grupę blisko 4 tysięcy osób z Polski. Orędzie papieża Franciszka zaczęło się od słów z Ewangelii Św. Łukasza:

Oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Zaczął więc mówić do nich: „Dziś wypełniło się Pismo, które słyszeliście” (Łk 4,20-21).

Potrzeba dawania świadectwa wiary w teraźniejszości, tu i teraz – oto główne przesłanie papieskiego orędzia na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty zwrócił uwagę na to, że to właśnie młodzi mają do wykonania szczególną misję, jaką jest życie zgodne z Ewangelią:

Wy, drodzy młodzi, nie jesteście przyszłością. Lubimy mówić: „Jesteście przyszłością…”, Nie, jesteście chwilą obecną! Nie jesteście przyszłością Boga: wy młodzi jesteście Bożym teraz! On was zwołuje, wzywa was w waszych wspólnotach, wzywa was w waszych miastach, byście poszli szukać dziadków, dorosłych; abyście stanęli na nogi i razem z nimi zabrali głos i spełnili marzenie, z jakim Pan was wymarzył.

Orędzie papieża Franciszka było ukłonem w stronę młodych – w stronę ich energii, zaangażowania w zmianę świata na lepszy. Było również donośnym apelem o nieustawanie w dążeniach młodzieży z całego świata do podążania za drogowskazami, jakie ukazuje wiara katolicka.

A wam, drodzy młodzi, wielkie „dziękuję”. Wasza wiara i radość wprawiły w drganie Panamę, Amerykę i cały świat. Jak wiele razy słyszeliśmy w tych dniach w hymnie Dnia: „Jako pielgrzymi przybywamy dzisiaj tu z różnych kontynentów i miast”. Jesteśmy w drodze: idźcie dalej, żyjcie wiarą i dzielcie się nią. Nie zapominajcie, że nie jesteście jutrem, nie jesteście „międzyczasem”, lecz Bożym teraz.

Orędzie papieża Franciszka spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Pokazało również, że Ojciec Święty doskonale rozumie znaczenie młodego pokolenia w przyszłości Kościoła opartego na fundamentach otwartości i radości z bycia chrześcijaninem oraz świeżego spojrzenia na współczesne wyzwania całego świata.