Turniej im. Marka Wielgusa: hołd dla jednego z twórców idei Uczniowskich Klubów Sportowych

Uczniowskie Kluby Sportowe to kuźnia talentów i często jedyny sposób, aby odciągnąć młodych ludzi od elektroniki i nieciekawego towarzystwa. Warto wiedzieć, że powstanie UKS-ów zawdzięczamy między innymi Markowi Wielgusowi. W hołdzie dla jego wkładu organizowany jest Turniej im. Marka Wielgusa, w którym biorą udział piłkarze grający w UKS oraz drużynach szkolnych.

Kim był Marek Wielgus?

Marek Wielgus był działaczem sportowym, a także posłem na Sejm II kadencji. W 1995 roku objął fotel wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zasiadając w Sejmie kierował pracami Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu.

Jednym z jego największych osiągnięć było zorganizowanie, wspólnie z Lesławem Ćmikiewiczem, Uczniowskich Klubów Sportowych. To one miały być filarem odbudowy sportu amatorskiego w Polsce, a także umożliwić wczesne wynajdywanie talentów, szczególnie piłkarskich. Z inicjatywy Wielgusa i Ćmikiewicza zaczęto organizować mini turnieje dla dzieci uczęszczających do UKS.

Marek Wielgus zginął tragicznie w 1996 roku. Samolot, którym podróżował, rozbił się w Dominikanie. Razem z Wielgusem śmierć poniósł inny polski poseł, Zbigniew Gorzelańczyk. Marek Wielgus został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piękna idea

Turniej im. Marka Wielgusa jest organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jego ostatnia edycja odbyła się w 2013 roku. Pierwotnie w turnieju mogły brać udział wyłącznie UKS-y, jednak z czasem rozszerzono formułę także o drużyny szkolne. Co ważne, impreza jest przeznaczona zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt i ma zasięg ogólnopolski.

Mini turnieje są organizowane w poszczególnych województwach. Wyłaniają one najlepsze drużyny, które mierzą się w wielkim finale. Zwycięzcy biorą udział w letnim obozie, podczas którego rozgrywane są półfinały. Jesienią natomiast wyłania się najlepsze zespoły, na które czekają bardzo atrakcyjne nagrody. W przeszłości były to m.in. wyjazdy na słynny stadion San Siro w Mediolanie czy na zagraniczne mecze reprezentacji Polski.

Turniej im. Marka Wielgusa to największa impreza dedykowana Uczniowskim Klubom Sportowym. Choć nie zyskała takiej renomy, jak chociażby „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, to była świetną okazją do znalezienia nieoszlifowanych, piłkarskich diamentów, które przecież często rodzą się właśnie w małych, lokalnych klubach.