Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej w Krasnymstawie: jedna z najfajniejszych imprez dla UKS-ów

Uczniowskie Kluby Sportowe prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży z różnych dyscyplin, jednak bezapelacyjnie największą popularnością cieszy się piłka nożna. Młodzi piłkarze-amatorzy regularnie biorą udział w turniejach, podczas których mogą skonfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami z innych miast. Jedna z najciekawszych imprez tego typu przez lata była organizowana w Krasnymstawie. Mowa oczywiście o Wakacyjnym Turnieju Piłki Nożnej.

Turniej „z brodą”

Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej w Krasnymstawie był organizowany od 1998 roku. Jego ostatnia (póki co) edycja odbyła się w 2013 roku. Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 14.000 zawodniczek i zawodników z Uczniowskich Klubów Sportowych oraz drużyn szkolnych. Co ciekawe, turniej nie był zarezerwowany tylko dla polskich piłkarzy. Grały w nim także drużyny z Anglii, Rosji, Litwy, Ukrainy, Czech czy Białorusi.

Wizyty gwiazd

Turniej szybko zyskał dużą renomę. Z czasem rozgrywkom młodych zawodników zaczęli się przyglądać znakomici przed laty piłkarze, ale i gwiazdy kina. W imprezie wzięli udział m.in. Grzegorz Lato, Jan Domarski, Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki czy Radosław Pazura. Takie nazwiska sprawiały, że dzieci dawały z siebie jeszcze więcej, dzięki czemu poziom turnieju był bardzo wysoki.

Na ten moment Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej w Krasnymstawie jest już historią. Władze miasta nie zapomniały jednak o młodych adeptach kopanej i regularnie organizują inne imprezy m.in. dla Uczniowskich Klubów Sportowych. To świetny przykład na to, jak lokalne inicjatywy mogą przyczyniać się do krzewienia kultury fizycznej i być startem do wielkiej kariery dla najbardziej utalentowanych sportowców. O randze imprezy najlepiej świadczy fakt, że swego czasu została ona dodana do oficjalnego programu UEFA Grassroots.