ZakładyPrzydatne informacje

Wyścigi konne

0

Wyścigi konne i zakłady bukmacherskie na gonitwy

Wyścigi konne to przede wszystkim specjalność Brytyjczyków, jednak w ostatnich latach także w Polsce widać duży wzrost popularności tego eleganckiego sportu. Warto jednocześnie podkreślić, że to właśnie gonitwy konne są pewnego rodzaju symbolem bukmacherki. Zakłady bukmacherskie na wyścigi konne bywają bardzo dochodowe i zdarzają się tu wyjątkowo wysokie wygrane, choć obstawianie gonitw nie jest łatwym zadaniem. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy podstawowe kwestie dotyczące tej dyscypliny sportowej i omawiamy kluczowe zagadnienia związane z typowaniem zakładów bukmacherskich na gonitwy konne.

wyścigi konne 

Wyścigi konne – odrobina historii 

Jak dowodzą źródła historyczne wyścigi konne organizowane były już w starożytnym Egipcie, Grecji czy Babilonii, a w programie antycznych Olimpiad znajdowały się gonitwy koni ciągnących rydwany. Już wtedy rywalizacja przebiegała na podłużnych torach, czyli hipodromach, a udział w wyścigach wiązał się z ogromnym prestiżem. Same konie były w tamtych czasach bardzo cenne, co zresztą nadal jest aktualne (ceny za nieutytułowanego konia zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, a rumaki z cenionych stajni kosztują setki tysięcy złotych i więcej). Wyścigi konne w aktualnej formie rozpoczęły się w XVIII w. w Anglii, a najsłynniejsze wyścigi Royal Ascot Racecourse organizowane są już od 1711 r. (czyli ponad 300 lat!). Nie trzeba dodawać, że w Wielkiej Brytanii gonitwy konne to coś więcej niż po prostu sport – tradycją jest, że w wydarzeniach tych często uczestniczy rodzina królewska, co samo w sobie świadczy o niebywałym prestiżu zawodów. Także królowa Elżbieta II wielokrotnie odbierała puchary po zwycięstwach koni z królewskiej stajni. Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na wyścigi konne, to jw 1780 r. doszło do historycznego zakładu o to, czyj koń wygra wyścig (zakład między lordem Derby oraz sir Charlesem Bunbury). Dziś obstawianie zakładów na gonitwy konne to powszechna rozrywka Brytyjczyków i to w ich kraju padały dotychczas rekordowe wygrane. 

Z kolei w Polsce, choć gonitwy konne we współczesnym kształcie zaczęły odbywać się jeszcze w XVIII w., pierwsze regularne zawody zorganizowano w 1841 r. na Polu Mokotowskim. W XX w. gonitwy stały się bardzo popularne w Polsce – jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej poza przeniesieniem warszawskiego toru na Służewiec, wybudowano wiele torów w innych polskich miastach. W późniejszej historii Polski wyścigi konne święciły największe triumfy w latach siedemdziesiątych – wszelkie zakłady bukmacherskie były wówczas nielegalne, ale dla gonitw konnych władza ludowa zrobiła wyjątek. Później sytuacja gonitw konnych w Polsce znacznie się pogorszyła, ale w ostatnich latach branża zaczęła się zdecydowanie odradzać. 

Wyścigi konne – Służewiec, Ascot i inne tory 

Gdzie w takim razie można obecnie oglądać wyścigi konne w Polsce? Otóż w 2020 r. istnieją 3 najważniejsze tory, które działają dość prężnie. Wyścigi konne w Warszawie odbywają się na wspomnianym już Torze Wyścigów Konnych Służewiec, dużymi ośrodkami jest też Tor Wyścigów Konnych Partynice zlokalizowany we Wrocławiu oraz Hipodrom w Sopocie. Od 2012 r. działa także prywatny Krakowski Tor Wyścigów Konnych, który mieści się w Dąbrówce. Najbardziej renomowane są wyścigi konne w Warszawie, m.in. słynna „Wielka Warszawska” (organizowana już od końca XIX w.) czy „Służewiec Derby”. Z kolei Partynice przyciągają coraz większą publikę prestiżowymi wyścigami „Wielka Partynicka” i „Wielka Wrocławska”.  

Z zagranicznych torów warto na pewno wymienić brytyjski tor Ascot (odbywa się tu m.in. „The Gold Cup” i „King George VI and Queen Elizabeth Stakes”) i Epsom Downs (wyścig „Epsom Derby”), francuski Longchamp („Prix de l’Arc de Triomphe”), amerykański Churchill Downs („Kentucky Derby”) czy dubajski Meydan („Dubai World Cup”). Na wszystkie gonitwy konne można oczywiście stawiać zakłady bukmacherskie, a nawet jeśli szczęście nie będzie nam sprzyjać w grze, niesamowite emocje i świetna rozrywka są gwarantowane. Sprawdźmy jednak najpierw, na czym w ogóle polegają wyścigi konne. 

Na czym polegają wyścigi konne – absolutne podstawy 

wyścigi konne - jump racingJak wszyscy wiemy, w każdym wyścigu chodzi o to, by być pierwszym na mecie. Gonitwy konne nie wychodzą poza ten schemat – wygrywa ten koń, który wraz z dżokejem na grzbiecie jako pierwszy przebiegnie określony dystans. Jednak poza tzw. flat racing na płaskim torze, organizowane są też bardziej widowiskowe jump racing, czyli gonitwy przeszkodowe, gdzie konie muszą przeskakiwać przez płoty, krzaki itp. Trzeci rodzaj wyścigów to box racing, w których konie mierzą się na krótkich dystansach jako sprinterzy. Oczywiście to tylko ogólny podział, a wyścigi konne są bardziej zróżnicowane, np. pod kątem: nawierzchni torów (trawiasta, piaskowa albo trawiasto-piaskowa), dystansu, rasy koni (konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, rasy małopolskiej, kłusaki, konie mieszanych ras), płci koni, wieku koni czy rodzaju chodu (galop i kłus).  

Jak natomiast wyglądają takie zawody? Przed wyścigiem konie wraz z jeźdźcem prezentują się publiczności, co jest związane z powszechnym obstawianiem zakładów bukmacherskich. Start następuje najczęściej z osobnych boksów, których drzwi otwierają się zaraz po specjalnym wystrzale – warto zapamiętać, że ten moment to bomba w górę”. Potem można już tylko obserwować rozwój wypadków i trzymać kciuki za swojego faworyta. 

Wyścigi konne – obstawianie u legalnych bukmacherów 

Polskich kibiców sportowych może zdziwić fakt, że wśród brytyjskich typerów niemal tak samo dużą popularnością co zakłady na piłkę nożną cieszą się właśnie te stawiane na wyścigi konne. Zakłady bukmacherskie na tę dyscyplinę sportową tworzą tu bardzo szeroką ofertę, ponieważ niemal każdego dnia rozgrywane są w tym kraju gonitwy konne. Jednak i w Polsce istnieją legalni bukmacherzy, którzy oferują na wyścigi konne zakłady bukmacherskie godne uwagi. 

Bukmacher Traf 

Przez wiele lat jedynym operatorem posiadającym w swojej ofercie zakłady tego typu była firma „Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.”, która działa na polskim rynku bukmacherskim od 2010 r. Warto zaznaczyć, że Traf to unikalny bukmacher, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych licencjonowanych organizatorów zakładów, koncentruje się on na zakładach wzajemnych na gonitwy konne, nie przygotowując oferty na żadne inne dyscypliny sportowe (ani na wydarzenia pozasportowe). Jeśli chodzi o dostępne do obstawiania wyścigi konne, zakłady bukmacherskie Traf można na pewno wnosić na gonitwy organizowane na polskich torach wyścigowych: Służewiec (Warszawa), Partynice (Wrocław) oraz Hipodrom (Sopot). Bukmacher Traf udostępnia ponadto zakłady na zagraniczne gonitwy konne, które mają miejsce m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Australii, a nawet Hongkongu. Gracze mogą obstawiać zakłady bukmacherskie w punktach naziemnych, które znajdują się przede wszystkim w dużych polskich miastach (w 2020 r. jest ich blisko 40).  

Jednak jest wygodniejszy (i dostępny w dowolnym miejscu) sposób na to, by obstawiać u bukmachera Traf wyścigi konne – zakłady online. Ta opcja jest zresztą w dzisiejszych czasach standardem i sprzyja popularyzacji typowania tej nieco tajemniczej dla większości Polaków dyscypliny sportowej. Na stronie internetowej bukmachera (po zalogowaniu się na konto gracza) poza aktualną ofertą zakładów i szczegółowymi informacjami na temat gonitw znajdziemy też np. poradniki dotyczące gry czy typy dziennikarzy. Nie lada gratką dla miłośników wyścigów konnych są również w pełni darmowe transmisje z wybranych gonitw, które można oglądać na żywo (jedynym wymogiem jest posiadanie zarejestrowanego konta użytkownika). Na marginesie dodajmy jeszcze, że spółka należy do grupy kapitałowej Totalizatora Sportowego, której udziały w 100% znajdują się w rękach państwa polskiego. 

Fortuna, STS i inni bukmacherzy 

Bukmacher Traf nie ma jednak w Polsce monopolu na tego rodzaju zakłady bukmacherskie. Wyścigi konne można obstawiać także u innych operatorów, którzy działają na podstawie licencji wydanej przez Ministra Finansów. Szczególnie wyróżnia się w tym kontekście bukmacher Fortuna, który przygotowuje ofertę na najważniejsze gonitwy konne odbywające się m.in. w Anglii, Francji, Irlandii czy RPA. Oferta obejmuje dość zróżnicowane zakłady na wyścigi konne – typy mogą dotyczyć nie tylko tego, kto zwycięży, ale też dalszych miejsc. Co bardzo ważne, u tego bukmachera z reguły wystawiane są bardzo atrakcyjne kursy bukmacherskie, co potwierdza się również w ofercie na wyścigi konne. wyścigi konne H2HObstawianie gonitw jest też często możliwe w STS (lider legalnego rynku zakładów wzajemnych w Polsce). Tu możemy także postawić zakłady H2H (head to head), które polegają na wytypowaniu, który z pary koni zajmie lepsze miejsce. Zarówno w Fortunie, jak i w STS wyścigi konne można obstawiać i w rozsianych po całym kraju punktach stacjonarnych, i przez internet. 

Zakłady bukmacherskie na gonitwy konne mogą pojawić się także u innych bukmacherów (np. Totolotek, Totalbet). W tym miejscu trzeba jednak przypomnieć, że nie wszystkie one są organizowane zgodnie z prawem. W Polsce legalnie działają jedynie te podmioty, które posiadają aktualne zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych (w punktach naziemnych i/lub przez internet), a ich listę można znaleźć na stronie Portalu Podatkowego. Natomiast pozostali bukmacherzy, nawet jeśli są to renomowane firmy znane na całym świecie, jeśli nie posiadają polskiej licencji, nie mają prawa oferować zakładów osobom, które znajdują się w Polsce. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli znajdujemy się poza granicami kraju i obstawiamy zakłady bukmacherskie na wyścigi konne (czy na inne dyscypliny sportowe) u zagranicznych operatorów. Jeśli tylko nie jest to sprzeczne z lokalnym prawem, możemy korzystać z bardzo szerokiej oferty np. bukmacherów, kierujących swoją ofertę zakładów na rynek brytyjski. 

Wyścigi konne – co i jak można obstawiać? 

Wiemy już, gdzie szukać legalnych w Polsce zakładów bukmacherskich na wyścigi konne. „Jak obstawiać?” to kolejne ważne pytanie, z którym muszą się zmierzyć początkujący gracze. Zacznijmy od tego, jakie w ogóle są rodzaje zakładów, które najczęściej przygotowują bukmacherzy w Polsce (wszystkie omówione rodzaje zakładów znajdziemy na pewno w ofercie bukmachera Traf). Najprostszymi zakładami są zakłady bukmacherskie jednogonitwowe, ponieważ dotyczą one tylko jednego wyścigu konnego. Z kolei bardziej złożone są zakłady wielogonitwowe, w których typer obstawia wyniki więcej niż jednej gonitwy – są to tak naprawdę kombinacje zakładów jednogonitwowych. Przyjrzyjmy się więc różnym typom zakładów na wyścigi konne: 

Zakład zwyczajny 

Najprostszy możliwy zakład, w którym chodzi o wskazanie konia, który zdaniem gracza wygra wyścig na danym torze. Jeśli dopiero zaczynamy obstawiać gonitwy konne, ten rodzaj zakładu jest jednym z zalecanych. 

Zakład porządek 

Tu, aby uzyskać wygraną, należy wytypować 2 konie, które jako pierwsze dobiegną do mety. Uwaga – obstawiając wyścigi konne w ten sposób nie musimy zwracać uwagi na kolejność wybranych koni. Jeśli więc nie możemy się zdecydować, którego z 2 koni wskazać jako zwycięzcę, możemy wykorzystać ten rodzaj zakładu. Trzeba zauważyć, że porządek zwiększa szanse na wygraną w stosunku do zakładu zwyczajnego. 

Zakład dwójka 

To zakład bardzo podobny do zakładu porządek, jednak tu ważne jest, aby prawidłowo wytypować, który z wybranych koni będzie pierwszy, a który drugi na mecie. 

Zakład trójka 

W tym rodzaju zakładu gracz typuje, który koń zajmie pierwsze, który drugie, a który trzecie miejsce w danej gonitwie. 

Zakład czwórka 

Można również obstawiać, które konie zajmą od pierwszego do czwartego miejsca – tu również znaczenie ma prawidłowe wskazanie kolejności wybranych koni. 

Zakład dubla 

Pierwszy rodzaj zakładów wielogonitwowych na wyścigi konne. Gracz musi wytypować, które konie będą zwycięzcami w 2 gonitwach (kombinacja z zakładem zwyczajnym). Zakład może też dotyczyć tego, które konie zajmą 2 pierwsze miejsca (kombinacja z dwójką) albo 3 pierwsze miejsca (kombinacja z trójką). 

Zakład tripla 

W tripli typer obstawia 3 gonitwy konne, wskazując, które konie zajmą w nich pierwsze miejsca. Jak w dubli możliwe są też kombinacje z dwójką i trójką. 

Zakład kwinta 

W kwincie gracz obstawia, które konie zajmą pierwsze miejsca w 5 gonitwach – jak powyżej możliwe są też kombinacje z dwójką i trójką. 

Zakład septyma 

Ostatni rodzaj zakładu wymaga poprawnego wytypowania zwycięzców aż 7 wyścigów konnych – i ponownie dozwolone są te same kombinacje jak wcześniej. 

System BOX i ŚCIANA 

Na koniec trzeba wspomnieć, że poza różnymi rodzajami zakładów na wyścigi konne istnieją też 2 podstawowe systemy gry, które pozwalają na jeszcze bardziej złożone obstawianie. System BOX polega na typowaniu wszelkich możliwych kombinacji ze wskazanych koni, a stosować go można przy zakładach jednogonitwowych z wyłączeniem zakładu zwyczajnego. Natomiast system ŚCIANA umożliwia obstawienie wszystkich koni uczestniczących w gonitwie na wskazane przez gracza miejsce. Oczywiście granie systemami wymaga od typera większej wprawy i doświadczenia. 

Wyścigi konne – zakłady online i naziemne

Po omówieniu bardziej teoretycznych kwestii dotyczących możliwości obstawiania zakładów bukmacherskich na wyścigi konne, czas na wyjaśnienia techniczne dla zupełnie „zielonych” graczy. Gra w punkcie naziemnym jest dość prosta, wystarczy podać swoje typy pracownikowi lokalu, wpłacić stawkę zakładu i czekać na rozstrzygnięcie gonitw. Wysokość wygranej to iloczyn kursu i stawki zmniejszonej o wartość podatku od gier (12%). Po odbiór wygranej również zgłaszamy się do punktu sprzedaży zakładów, pamiętając o tym, że kupon jest dowodem wygranej i nie może być zniszczony czy nieczytelny. Z reguły na odbiór wygranej mamy też określony czas (najczęściej 30 dni). Niektórzy bukmacherzy umożliwiają także wypłatę wygranych środków na rachunek bankowy. 

zakłady bukmacherskie online na wyścigi konneJak już pisaliśmy, istnieją także internetowe zakłady na wyścigi konne. Zakłady online to bardzo wygodny sposób na grę, ponieważ dostępny jest on z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Wystarczy komputer, tablet, a nawet smartfon z łączem internetowym i zarejestrowane konto u danego bukmachera. Konto jest przypisane do danej osoby i służy weryfikacji wieku i tożsamości gracza (pamiętajmy, że zakłady bukmacherskie są w Polsce dozwolone tylko dla osób powyżej 18 lat). W związku z tym nie wystarczy uzupełnić swoich danych, takich jak imię, nazwisko i adres e-mail. Bukmacherzy wymagają podania bardziej szczegółowych danych (np. adresu zamieszkania, numeru PESEL) oraz przesłania skanu dokumentu tożsamości. Na tej podstawie dokonywana jest weryfikacja konta, a po jej pozytywnym wyniku aktywowane jest pełne konto gracza i możliwe staje się stawianie zakładów np. na wyścigi konne. Dla tych, którzy mają alergię na formalności, dodajmy na pociechę, że obecnie bukmacherzy często udostępniają opcję uproszczonej rejestracji, która polega na wpisaniu jedynie podstawowych danych osobowych (bez dosyłania jakichkolwiek dokumentów). Pozwala ona na założenie konta tymczasowego, na które można dokonywać wpłaty i z którego można obstawiać zakłady bukmacherskie, ale nie jest możliwe realizowanie wypłat. Pewnym rozwiązaniem jest więc założenie takiego konta i dokończenie rejestracji w bardziej dogodnym czasie. Niestety jak na razie taka opcja nie jest dostępna u bukmachera Traf (dane aktualne na sierpień 2020 r.). 

Jak obstawiać wyścigi konne i wygrywać? 

W pewnym sensie omówiliśmy już podstawy obstawiania zakładów bukmacherskich na gonitwy konne. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś pyta o wyścigi konne: Jak obstawiać?”, to co go zapewne najbardziej interesuje, to jak obstawiać wyścigi konne i na tym zarabiać. Zagadnienia tego typu to w bukmacherce tzw. temat rzeka, można jednak pokusić się o ogólne, ale sprawdzone wskazówki. Poniżej wypunktowujemy najważniejsze porady dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z obstawianiem gonitw konnych. 

  • Analiza i jeszcze raz analiza 

Analiza wszelkich dostępnych informacji związanych z daną gonitwą to obowiązkowy punkt obstawiania wyścigów konnych. Dobrzy typerzy często prowadzą pewnego rodzaju notatniki, w których spisują informacje na temat bieżącej formy poszczególnych koni, ich wyników, zmian dotyczących wagi itp. Analiza powinna dotyczyć też jak najbardziej dżokejów – ich doświadczenia, typowego zachowania na torze czy chociażby wagi. Niesamowicie ważna jest też wiedza na temat charakterystyki torów, na których odbywają się wyścigi konne (Służewiec ma przykładowo inną charakterystyką niż Ascot). Podstawową kwestią jest więc szybkość toru (tory mogą być szybsze i wolniejsze) i rodzaj jego nawierzchni. Jeśli chodzi o gonitwy konne, kluczowy może okazać się też taki „niuans”, jak warunki atmosferyczne (deszcz lub upał może jednym koniom przeszkadzać bardziej, a innym mniej), dlatego analiza wyścigów powinna również obejmować prognozę pogody zestawioną z możliwościami konkretnych koni. 

  • Różnorodne źródła informacji 

wyścigi konne livePodczas analizy warto korzystać z różnych źródeł informacji. Na pewno bardzo przydatne są profesjonalne statystyki udostępniane przez samych bukmacherów. W internecie znaleźć można też branżowe strony poświęcone wyścigom konnym i blogi prowadzane przez miłośników gonitw, które są kopalnią bezcennych informacji. Kolejnym godnym uwagi miejscem w sieci są profile w mediach społecznościowych, które prowadzą trenerzy, dżokeje czy stajnie. Jeśli tylko mamy więcej czasu warto oglądać gonitwy konne, które odbyły się w ostatnim czasie – nabrawszy doświadczenia na ich podstawie zaczniemy wyłapywać istotne informacje. 

  • Ograniczenie rodzajów obstawianych zakładów 

Na początek nie jest wskazane szerokie testowanie rozmaitych dostępnych rodzajów zakładów i systemów gry. Początkowo obstawiając wyścigi konne, najlepiej ograniczyć się do głównych typów, a dopiero w miarę pogłębiania swojej wiedzy o gonitwach można zacząć stawiać zakłady bukmacherskie w bardziej zaawansowany sposób. W pierwszej fazie typowania wyścigów konnych warto też skoncentrować się na kilku torach, wybranych koniach i dżokejach. 

  • Poszukiwanie najwyższych kursów 

Choć w Polsce nadal nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o ofertę legalnych zakładów bukmacherskich na wyścigi konne, obstawianie powinno być poprzedzone sprawdzeniem dostępnych kursów. Nawet małe różnice przekładają się na wysokość ostatecznej wygranej, zwłaszcza jeśli stawki są większe. 

  • Zaplanowany budżet 

Określenie budżetu gracza, czyli tzw. bankrollu to kwestia, od której należy zacząć grę niezależnie od obstawianej dyscypliny sportowej. Przede wszystkim musi on być zdefiniowany w kontekście wysokości stawianych stawek. Wysokość stawki pojedynczego zakładu często zalecana jest na poziomie około 2% bankrollu, dzięki czemu nawet dłuższa seria porażek pozwoli na dalszą grę. Po drugie zaplanowany budżet nie może zostać pod żadnym warunkiem przekroczony – to podstawowa zasada odpowiedzialnej gry, która chroni gracza przed nałogowym graniem i bankructwem. 

  • Kontrola nad emocjami 

Ten punkt wiąże się z poprzednim – to nie emocje (pozytywne czy negatywne) mają kierować naszymi decyzjami, ale analiza, kalkulacja i trzymanie się zimnych statystyk. Wyścigi konne generują niesamowite skoki adrenaliny, jednak podążanie za emocjami ma najczęściej opłakany skutek. A co z intuicją? Doświadczeni typerzy faktycznie mogą posługiwać się od czasu do czasu „szóstym zmysłem”, ale zanim dojdziemy do tego etapu, powinniśmy obejrzeć, przeanalizować i najlepiej obstawić setki (tysiące?) gonitw konnych. 

  • Stałe poszerzanie wiedzy 

Podkreślmy to jeszcze raz – skuteczne obstawianie zakładów na gonitwy konne to naprawdę niełatwe zadanie, które wymaga ogromnej wiedzy dotyczącej zarówno samych wyścigów, jak i bukmacherki. Jeśli już ogarniesz podstawy i zaczniesz odnosić pierwsze sukcesy, nie spocznij na laurach. Aby zakłady na wyścigi konne przynosiły zysk w dłuższej perspektywie czasu, konieczne jest stałe bycie na bieżąco i rozwijanie swoich umiejętności typowania. 

Zakłady na wirtualne wyścigi konne 

Na koniec pewnego rodzaju ciekawostka, która być może obruszy prawdziwych miłośników wyścigów konnych, jednak może zainteresować bardziej otwartych na nowinki typerów. Otóż internetowi bukmacherzy coraz częściej dodają do swojej oferty zakłady bukmacherskie na wirtualne wyścigi konne. Tego typu zakłady nie dotyczą prawdziwej rywalizacji żywych zwierząt, a jedynie pewnych wydarzeń na nich wzorowanych, które są generowane przez program komputerowy. Zasady gry są bardzo podobne do sposobu, w jaki obstawia się prawdziwe gonitwy konne, choć są też znaczące różnice. Przede wszystkim wyścigi tego typu trwają bardzo krótko i dostępne są na okrągło. Jednak tak jak w prawdziwych wyścigach do dyspozycji gracza są wyniki z poprzednich gonitw oraz statystyki biorących udział w zawodach koni, dzięki czemu gracze mogą analizować dane i skutecznie typować zakłady bukmacherskie. Można więc powiedzieć, że zakłady na wirtualne wyścigi konne są ciekawym sposobem na to, by poćwiczyć swoje umiejętności bukmacherskie, co może później przełożyć się na większą skuteczność typowania prawdziwych gonitw konnych. Zakłady bukmacherskie na sporty wirtualne, w tym na gonitwy konne oferują legalni bukmacherzy, m.in. STS, Fortuna, Totalbet, BetFan, forBET, PZBuk, Superbet, LVBet czy Noblebet.

Oceń post

Brak postów do wyświetlenia